NİYET mi HEDEF mi?
29 Temmuz 2016
İŞİNİZDE TASARRUFUN 8 ADIMI
16 Ağustos 2017
NİYET mi HEDEF mi?
29 Temmuz 2016
İŞİNİZDE TASARRUFUN 8 ADIMI
16 Ağustos 2017
Hepsini göster

“Doğru” sorunları mı çözüyorsunuz?

Yıllar yılları kovalıyor. İş hayatı hep aynı.
Bazı yıllar kolay, bazı yıllar zor geçiyor.
Ne yaptıkta geçen yıl kolaydı? Hatırlayan var mı?
Ya da neden geçen yıl her zamankinden daha zor geldi bize?
Zor diye nitelediğimiz yıllar herkes için mi zor? O yıllarda işini büyüten, sonuçlarından memnun olan, istediği kara ulaşan hiç mi iş sahibi yok?

Evet piyasa koşulları önemli, evet bazen ne kadar uğraşsanız da istediğiniz sonuçlara ulşamak mümkün değil. Ancak şuna samimiyetle cevap verelim…gerçekten yeterince uğraşıyor muyuz? Yoksa böyle gelmiş böyle gider….elle gelen düğün bayram…felsefesinin torunları olarak değişimin hep dışardan mı gelmesini bekliyoruz?

Mevlana :
“Dünle beraber gitti cancağızım
Ne kadar söz varsa düne ait
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım” derken neyi kastediyor sizce?

Zaman harekete geçme zamanı. Zaman doğruları çoğaltma, çalışma, kazanma zamanı. Peki ama nasıl?

Çoğu zaman sorunu bildiğimizi düşünür, hemen çözümler üretmeye başlarız. Sonra da neden bu çözümler işe yaramıyor diye şikayetlere gelir sıra. Hiç aklınıza geldi mi : “doğru sorunları mı çözüyorsunuz acaba?”

Bazen aşikar olduğunu düşündüğümüz soruna çözüm üretmeye odaklanmaktansa, o sorunu yeniden tanımlayabilmek doğru ve kalıcı çözüme ulaşmak için daha önemlidir. Alışkanlıklarla akıp giden hayatta sorunlara başka bir açıdan bakabilmek beklenmedik çözümlerin ilk adımı olabilir.

Hadi harekete geçin. 2017 diğer yıllardan farklı olsun. Başarıya giden yolda önünüzü tıkadığını düşündüğünüz sorunlarınızı yeniden tanımlayın. Çözüme değil, “sorunu doğru çercevelemeye” odaklanın öncelikle.

Bakalım ne süprizler bekliyor olacak sizi?

Işık Şerifsoy