Bağlı çalışanlar her zaman mutlu mu?
18 Nisan 2022
2024’e Hazırlık – İşletmenizi Geleceğe Taşımanın Anahtarları
26 Ekim 2023
Bağlı çalışanlar her zaman mutlu mu?
18 Nisan 2022
2024’e Hazırlık – İşletmenizi Geleceğe Taşımanın Anahtarları
26 Ekim 2023
Hepsini göster

Uzaktan çalışan takımları yaklaştıracak 6 iletişim tüyosu

Takımın parçası olmak her durumda harika bir duygudur. Takım gerçekten takımsa… Ve şu tanım çok şey anlatır: Takım daima parçalarının toplamından daha büyüktür. Kendimizi takımın içinde hissetmeye devam etmek uzaktan çalışma döneminde biraz daha zor.

Peki uzaktan çalışmanın “yeni normal’ kabul edildiği iş dünyasında takım ruhunu nasıl koruyacağız?

4 önerimiz var!

Keşfedelim mi?

  1. Sohbet etmeyi unutmayarak. Takım sohbetleri aidiyet duygusunu geliştirdiğimiz etkinliklerdir. Toplantıya “az zamanımız var hemen gündeme geçelim” diye başlayan yöneticinize bu yazıyı gönderin! Birbirimize selam vermeye, nasılsın diye sormaya, sıkıntıları öğrenmeye ve anlatmaya, biraz da geyik yapmaya ihtiyacımız var.
  2. Bizi aynı noktada birleştiren şeyi anımsayın: Hepimizin farklı olması. Farklılıkları kucaklayacak kadar yakın olmanın tek yolu birbirimizi tanımak, tanımak için de sohbeti devam ettirmek gerek.
  3. Evde çalışanların konuşmalarının aniden soru soran yardımcı veya evde olan çocuk sayesinde kesintiye uğramasına alışın. Bunun için kendisini kötü hisseden takım arkadaşınıza hem empati hem de sempati servis edinJ
  4. Toplantı saatleri konusunda esnek olun seçenekler sunun. Evde veya yolda olmanın bazen uygun olmamak anlamına geldiğini unutmayın. Evet iş saatleri içinde de olsa!
  5. İşi iş saatlerinde konuşun ve özel hayata taşmayın! Hele de takım lideriyseniz. Evde çalışanların “zaten yeterince rahat oldukları” yanılgısından uzaklaşın ve iş sonuçlarına odaklanın. İş sonuçlarını beğenmiyorsanız, o ayrı bir sohbet konusu olsun.
  6. Hibrit çalışma ortamlarında yapılan önemli hatalardan biri, uzaktaki çalışanların katılmadığı ani toplantılar düzenlemektir. Bunu yapmayın! Online toplantı ortamları artık çok yaygın ve pratik. “Sen evdeydin, biz hızlı bir toplantı yaptık” cümlesi son derece ayrımcı bir cümledir.