Dönmem ben sana!
27 Temmuz 2020
2020 yılında bağlı çalışanlar yaratmak
6 Eylül 2020
Dönmem ben sana!
27 Temmuz 2020
2020 yılında bağlı çalışanlar yaratmak
6 Eylül 2020
Hepsini göster

Çalışan bağlılığı ve süper güçler!

Bilinç altında veya üstünde herkes süper kahramanlara biraz özenir. Sevmediğiniz birini gözlerinizi dikerek geriye doğru püskürttüğünüzü düşününJ Zevkli değil mi? Ya da otomobille yarım saatte varacağınız bir yere elinizi yukarı kaldırdığınız gibi uçmayı! Karşınızdakinin ne düşündüğünü sadece gözlerine bakarak anlamayı! Kabul edin herkes biraz süper güç ister. Fakat nedense var olan güçler ve özellikler gözden kaçırılır.

Oysa çalışan bağlılığı araştırmalarının sonuçları, bağlı çalışanların şirketi uçurabildiğini gözler önüne seriyor. Zaten siz de uçmak istemiyor muydunuz?

Rakamlar ne diyorlar?

Engage & Grow olarak çalışan bağlılığı analizlerinde Gallup sonuçlarını baz alıyoruz. Gallup sonuçlarına göre çalışan bağlılığının yüksek olduğu şirketlerde müşteri memnuniyeti oranı yüzde 10 daha yüksek. Müşteri memnuniyetinin organizasyonların öncelikli hedeflerinden biri olduğunu düşünürsek bu çok önemli bir rakam. Fakat genellikle yöneticilerin daha fazla ilgisini çeken 3 rakam daha var. Çalışan bağlılığı yüksek şirketlerde verimlilik yüzde 17, ciro yüzde 20 ve karlılık yüzde 21 daha yüksek. Yani aslında yüksek bağlılık oranına sahip çalışanlar şirkete süper güçlerini de kendiliğinden katıyorlar.

Rakamlara bir de olumsuz tablodan bakalım, yani çalışan bağlılığı oranlarının düşük olmasının neleri tetiklediğini görelim: Düşük çalışan bağlılığı olan şirketlerde iş değiştirme oranı yüzde 25 olarak belirtiliyor. Yani çalışanların aklının bir köşesinde hep daha iyi bir iş var. Çalışanları kendinize bağlayamıyorsanız yüzde 41 oranında kalite hatasına razı oluyorsunuz. Korkunç bir rakam bu! Yüzde 37 oranında işe gelmeme durumuyla karşılaşıyorsunuz. Bana kalırsa bu rakam bir sonraki jenerasyonun oyunda yerini almasıyla daha da artabilir. Son paylaşacağım rakam tüyler ürpertici: Düşük çalışan bağlılığı yüzde 50 oranında daha fazla iş kazasına yol açıyor. Çünkü bir insan yaptığı işi sevmiyorsa, iş yerine bağlı değilse, mutlu değilse hata yapmaya daha müsait oluyor. Riskli iş gruplarında bazılarının kurumsal bir düş olarak algıladığı bağlılık oranı insan ölümleriyle, sakatlanmalarla sonuçlanıyor.

Süper gücü Kripton gezegeninde aramayın

Çalışan bağlılığı ile ilgili yönetim takımlarının birkaç tipik davranışı var. Bu kavramı çalışan mutluluğu ile karıştıranlar ve yapılan iş mutluluk vermiyorsa “çalışanın çalışmaya niyeti yok demek ki” diye düşünenler var.

Çalışan bağlılığını deneyimlemiş, nimetlerini görmüş ve böyle ekipleri yönetmenin bir zevk olduğunu içselleştirmiş yönetim takımları var. Bağlılık oranlarında küçük bir düşüş olduğunda anında alarm durumuna geçiyorlar. Bizim için de onlarla çalışmak bir keyif oluyor.

Biz çalışan bağlılığı anlatırken bütçeyi önce konuşalım diyen yönetim takımları var. Dünyanın her yerinde… Elbette yapılan işlerin verilen hizmetlerin bir bedeli var ama ne alacağınızı, alacağınız şeyin size ne kazandıracağını bilmeden bütçeyi sormak anlamlı mı?

Çalışan bağlılığını kendiliklerinden yakalamış, kurumsal kültürlerinin bir parçası haline getirmiş ve sistemi insan üzerine kurmuş şirketler ve bu şirketlerin aydınlık yönetim takımları var. Onlarla ekiplere yönelik özel çözümlerimizi tartışmak ve birlikte çalışmak farklı bir deneyim oluyor. Çünkü çalışan bağlılığı yüksek şirketlerin tedarikçi bağlılığı da yüksek oluyor, siz de yaptığınız işten ayrı bir tatmin duyuyorsunuz.

Benim kişisel olarak çok kıymet verdiğim bir müşteri ise, KOBİ düzeyinde olan, patron şirketi olarak görülen ama vizyonları sayesinde büyümeye açık olan şirketler ve onların yönetim takımları. Önlerinde uzun bir yol olduğunun ve bu yolda en büyük rekabet avantajlarının çalışanları olduğunun farkındalar. Dünyanın dört bir yanında onlarla çalışıyor ve birlikte çok güzel sonuçlara imza atıyoruz.

Süper gücün peşinde…

Bugün sosyal medya ajansımdan gelen içerik önerilerinin içinde iki cümleden yola çıktım bu yazıyı yazarken…

Çalışan bağlılığı yüksek şirketlerin atmosferi nasıldır?

Çalışan bağlılığı yüksek şirketlerin atmosferleri ekiplere nefes aldırır. Yol aldığınızı hissedersiniz ve birlikte yol almak çok keyiflidir.

Çalışan bağlılığı yüksek şirketlerde çalışanlar nasıl hisseder

Çalışan bağlılığı yüksek şirketlerde ekipler uçuşa geçer. Verimlilik ve karlılık artar. Yönetim takımlarının aradığı da bu değil mi zaten?

Sizin aradığınız ne? Büyümeniz için hangi süper güce ihtiyacınız var? Yoksa ona zaten sahip olan bir ekibe mi sahipsiniz?

Işık Şerifsoy