Sosyal medya lanet mi armağan mı?
25 Mart 2020
Hizaya gelelim!
25 Mart 2020
Sosyal medya lanet mi armağan mı?
25 Mart 2020
Hizaya gelelim!
25 Mart 2020
Hepsini göster

Dünya takviminde “İnsan Yılı”

Yıldızlara inanıyor musunuz? Batı takvimindeki burçlar gökyüzünden ilham alır, Çin takviminde ise esas kozmos, tabiat ve çiftçi takvimindedir. Batı astrolojisinde yıldızlar, Çin astrolojisinde güneş ve ay esastır.  Bu bilgiler, yazıya başlarken araştırıp öğrendiğim birkaç cümleden ibaret beni astroloji bilgisi olan biri sanmayın.

2020 beklentileri ile ilgili bir şeyler karalamayı düşünürken bu yıla bir isim vermeyi istedim ve yolum astrolojiyle çakıştı. Ve insan yılı böyle şekillendi.

Yeryüzündeki yıldızlar
Okuduklarımdan, deneyimlerimden, uzmanların görüşlerinden ve araştırmalardan damıttığım insan yılı konseptinde yine yıldızlar var. Ama bu yıldızlar, gökyüzünde değil yeryüzündeler ve etraflarını aydınlatarak yaşıyorlar. Ve her birinin birbirinden farklı özellikleri var. Kimisi çok araştırmacı, kimisi çok yaratıcı, kimisi ise çok çalışkan… Aslında hepimizde bir parça var olan bazı özellikler onlarda ışıldamış durumda. -Onlardan biriyle uzun zamandır beraber çalışıyorum ve yarattığı farkı çok yakından deneyimliyorum. @richard maloney-

İnsan yılına yön veren yıldızların ortak özelliklerini özetleyelim beraber;

 • Yeni kulvarlar açıyorlar. Başkalarının açtığı kulvarlarda yarışmak onlara göre değil.
 • Durmadan öğreniyorlar. Öğrenme ve gelişim konusundaki iştahları şaşırtıcı boyutta.
 • Yaydıkları ışıkla, istemeseler de insanları etkiliyorlar, harekete geçiriyorlar.
 • Deneme yanılma metodundan korkuları yok. Cesaretleri yüksek.
 • Hareket halindeler, durmak onlara göre değil.
 • Çoğunluğu ‘ben’ den çoktan vazgeçmiş durumda. ‘Biz’in gücüne inanıyorlar.
 • Değişik bir gözlük kullanıyorlar, bu gözlük onlara büyük resmi gösteriyor.
 • Günlük, vasat ve insanı aynı yerde tutan konuşmalar arasında onları göremiyorsunuz. Aynı odada olsanız bile.
 • Suçlu aramıyor, sonuç arıyorlar.
 • Tutkal gibi bir etkileri var. Sevmeseniz bile etraflarında olmak size bir tatmin duygusu getiriyor. Çünkü işe heyecan katıyorlar.
 • Kurallara değil, akışa göre hareket etmek istiyorlar.
 • Zaman kavramları “diğerleri”nden farklı. Çalışma saatleri farklı. Verimli oldukları anları sınırlamak imkansız.

Yıldız etkisi
Yıldızların büyük bir kısmı girişimci. Fakat organizasyonlar içindeki yıldızlar da göz ardı edilemeyecek sayıdalar. Ve tamamının yukarıda saydıklarıma ek müthiş bir özellikleri daha var. Henüz ışımakta olan bir yıldız gördüklerinde onu hemen fark ediyorlar. Hatta, üstüne toz yağmış yıldızları da ortaya çıkarmak gibi bir süper güçleri var. Bu da onları lider yapıyor.

Çünkü insanın içindeki performansı harekete geçirmenin kendilerine de hız katacağını biliyorlar.

İnsan yılı ne getirecek?
Teknolojinin ulaştığı noktayı insanın kapasitesi ile ölçmek isteyenleri anlamıyorum. Yapay zekanın rutin işleri kolaylaştıracağını ve insanın gerçek kapasitesine zaman bırakacağına inanıyorum. Bu da insana yoğunlaşmakla, onda olan değeri ortaya çıkarmakla mümkün.

Şu soruları kendinize bir sorun:

Farklılıkları yönetebiliyor musunuz? Çünkü o farklılıkların arasında biraz önce saydığım yıldız özellikleri saklı olabilir. Farklı davrananın ceza aldığı bir iş yaşamında kimse uçmaya cesaret edemez. Oysa vakit, uçma vakti.

Kendi performansınızın farkında mısınız? Yoksa, güne, işe, projeye mi bıraktınız  kendinizi? Yeni olan ne kattınız hayatınıza? Büyük bir hayranlıkla yazdığım yıldız özelliklerinin kaçını içinizde barındırıyorsunuz, kaçını baskılıyorsunuz?

Yenileşim enerjiniz var mı? Bu da benim uydurduğum bir kavram olarak geçsin iş sözlüğüne. Değişimden korkuyorsanız, yenileşime açık olun. Eski olan her şey kötü değildir ama yenileşim sayesinde ortaya çıkarabileceğiniz çok şey var.

Her yıl bir hediyedir.
Özellikle yaşı yarım yüzyılın üstünde olanlar çok iyi bilirler ki, zamanla baş edilmez. Bir de bakmışsınız geçip gitmiş. Dur bir dakika daha yapılacak işler var demenize fırsat kalmamış. İşte tam bu yüzden artık aynanın karşısına geçip parıldayan yanlarınızı keşfetmenizin zamanı daima bugündür. Dün yoktur, yarın henüz gelmemiştir ve gün tam olarak bugündür.

İnsan yılını sevgiyle karşılıyorum. Yıldızlara ve etkilerine inanıyorum. Ve bu etkinin çoğalarak tüm yılı kapsamasını tüm kalbimle diliyorum.

Işık Şerifsoy