Çalışan Bağlılığı Neden Önemli?

TEMPO MAKİNA, Engage & Grow Çalışan Bağlılığı Programında İkinci Etaba Başladı
10 Nisan 2018
“Günaydın” en etkili kahvedir!
11 Haziran 2018
TEMPO MAKİNA, Engage & Grow Çalışan Bağlılığı Programında İkinci Etaba Başladı
10 Nisan 2018
“Günaydın” en etkili kahvedir!
11 Haziran 2018
Hepsini göster

Çalışan Bağlılığı Neden Önemli?

Çalışan bağlılığı Nedir?

Çalışan bağlılığının yüksek olduğu çalışma ortamlarında, çalışan sirkülasyonunun azaldığı, verimliliğin arttığı, müşteri memnuniyetinin yükseldiği ve daha fazla kar elde edilmesinin sağlandığı yapılan bir çok çalışmalarla kanıtlanmıştır. Daha önemlisi gönülden bağlı çalışanların hem işte hem de hayatlarında daha mutlu olduğudur. Bağlılık, adanma, odaklanma ve enerjik olma yeteneğidir. Bağlılık hissettiğiniz zaman, yaptığınız her şeydeki azim, enerji ve coşkunuz değişir. Gönülden bağlanmış insanlar, kendilerinden daha büyük bir amacın bir parçası gibi hissettikleri için, kendilerinden beklenilenin çok üstünde bir performans gösterirler.

Çalışan bağlılığının Amacı:

Çalışan bağlılığı sağlamanın temel amaçlarından biri de üst düzey yetenekleri olan çalışanları şirket bünyesine katmak ve kalmalarını sağlamaktır.
Yapılan araştırmalar, çalışanların dörtte birinden fazlasının sirkülasyon riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Daha da kötüsü, sirkülasyon riski yüksek olanların üçte birinin yetenekli, performans beklentilerini aşan motive olmuş çalışanlar olduğunu biliyor muydunuz? Bu çalışanlar başka pozisyonlar bulabilirler ve bunun farkındadırlar.

Risk alanındaki çalışanların özellikleri:

İşverenlerin, bu çalışanların özelliklerini anlamaları çok önemli. Bunlar genç ya da bir-beş yıllık deneyim alanında olan çalışanlar değiller. Bir çoğu kariyerinin durduğunu ve hareket etmenin tek yolunun iş değiştirmek olduğunu düşünüyor. Diğerleri finansal durumlarından endişe duyuyor ve bu endişe onların üretkenliğini etkiliyor. Birçoğu da bağlılık hissetmiyor. Yüksek sirkülasyon riski altındaki gruplarda çalışanların neredeyse yarısı zaten yeni bir iş aramakta ve hatta belki de yeni bir başlangıç olasılığından heyecan duymaktadır. Bu çalışanları elde tutmak için zaman tükeniyor olabilir.

Çalışan bağlılığını artırma çalışmalarında ihtiyaçları doğru tesbit etmek, ölçülebilie ve sürdürürlebilir stratejiler uygulamak başarı için vazgeçilemez kriterlerdir.