2020 yılında bağlı çalışanlar yaratmak
6 Eylül 2020
4 gün çalışmak mümkün mü?
21 Eylül 2020
2020 yılında bağlı çalışanlar yaratmak
6 Eylül 2020
4 gün çalışmak mümkün mü?
21 Eylül 2020
Hepsini göster

Bağlı çalışanı gözünden anlarsınız!

İnsanların gözleri çok şey anlatır ama yüksek bağlılığa sahip çalışanların gözleri bence biraz daha fazla şey anlatıyor. Yıllardır deneyimlediğim çalışan bağlılığı programlarının en somut etkisini insanların gözlerinde gördüğümü söyleyebilirim. Fakat gelin bağlılığı insanların gözlerinde aramak yerine, günlük davranışlarına ve işe nasıl yansıdığına bir bakalım.

 1. İşe sağlamaya çalıştıkları katkıdan anlarsınız.
  İnsanların görev tanımları var fakat bir de potansiyelleri var. Bazıları o görev tanımına sığmaz ve işe katkı sağlayabilecek yollar ararlar. Bunun adına işgüzarlık diyenler olabilir ama emin olun isteklilik ve işgüzarlık arasındaki fark son derece anlaşılırdır. İşinize katkı sağlamaya çalışan insanların motivasyonlarını kırmayın ve potansiyeli kaçırmayın. Bu, çok kritik bir hata olur.
 2. Fikirlerini paylaşma rahatlıklarından anlarsınız.
  İçinde bulunduğumuz çağ kesinlikle yeni fikir çağı. Eğer ekibinizde fikirlerini söylemekten çekinmeyen insanları tutabiliyorsanız kendinizle gurur duyabilirsiniz. Fikirlerine güvenle paylaşan çalışanlar genellikle bağlı çalışanlardır. Aynı fikirde olmadıkları konularda saygılı tartışmalara girmekten kaçınmazlar. Hepimiz aynı şeyi söylerken ilerleme şansımız olmadığına göre onlara sıkı sıkı sarılmak bana göre doğru hareket olur.
 3. Yardım isteyebilirler.
  Kimden yardım istersiniz? Elbette güvendiğiniz kişilerden…. Size yardım edebileceğine inandıklarınızdan. Takıldığı noktada yardım istemekten korkmayan çalışan ilerlemeye açıktır ve sistemi tıkamak yerine açık tutmayı seçer. Çok kıymetli bir özelliktir bu.
 4. Doğal olarak mentorluk yaparlar.
  Organizasyonun içinde doğal mentorlar olması değer katan bir atmosfer yaratır. Yeni çalışanlar için özellikle önemli olan doğal mentorluk özelliği en çok bağlı çalışanlarda görülür. Onlar için bilginin paylaşımı şirkete olan bağlılıklarıyla gelen bir armağandır. Ve bunu severek yaparlar.
 5. Gurur duyduklarını hissedersiniz.
  Ailelerine ve arkadaşlarına çalıştıkları şirketi anlatır, iş başvurularına aday getirmek konusunda istekli davranırlar ve çalıştıkları şirketi tavsiye ederler. Sosyal medya paylaşımlarına tepki verir, etkileşime destek olurlar. Değerli birini gördüklerinde şirkete onu sunmayı görev edinirler. Bu tutku aslında çalışan bağlılığının hem en güzel göstergelerinden biri hem de en keyiflisidir.
 6. Kariyer planlarını paylaşır ve ortak nokta ararlar
  Çalışanlar genellikle kariyer planlarını kendi yorumlarıyla yapar. Çalışanların kariyer planlarında onlara paralel davranabilen şirketler daima avantajlıdır. Size rağmen (!) çalışanınız kariyer planlarına sizi dahil ediyor ve gelişimini sizin şirketinizde görüyorsa bu çok kıymetlidir. Ona yol açarak gelecek için güvenilir bir lider adayı haline getirebilirsiniz. Sizinle ciddi düşünüyordurJ
 7. Dozunda bir hırs taşırlar.
  Hırs sözcüğü biraz korkutucu katılıyorum ama başarının içinde uygun dozda hırs bulunduğunu kabul edelim. Çalışkanlık, başarma isteği ve ortaya çıkan başarının bir paçası olma eğilimi hiç hırsı olmayan birinde olmaz. Bu duygunun illa ki birilerinin üstüne basarak gelişeceğini düşünmeyin ve dozunda hırsa şapka çıkarın.
 8. Ritimleri farklıdır.
  Kesinlikle öyledir. Yanıt verme hızları, çözüm bulma süreleri hatta yürüyüşleri bile bir ritme sahiptir ve bence bu organizasyonda ihtiyaç duyulan bir şeydir. Bana daima iyi gelmiştir bir odaya iyi bir enerjiyle gelen insanlar. Hızlarını severim çünkü yol almayı sağlarlar.

Sakın bu özelliklerin insanların kendilerine ait özellikler olduğu yanılgısına düşmeyin. Birçok programa “ne işimiz var burada?” bakışlarıyla başlayan sonrasında ise “biraz daha devam etseydik” iştahıyla ayrıldığım insanlar tanıdım. Evet bazı insanları bağlamak zordur ama bağlı insanlarla çalışmak müthiş bir keyif verir.

Işık Şerifsoy