Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler!
23 Haziran 2020
Herkes aynı herkes farklı
27 Temmuz 2020
Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler!
23 Haziran 2020
Herkes aynı herkes farklı
27 Temmuz 2020
Hepsini göster

Niye gülümseyelim?

Bu sabah apartmanımızın görevlisine her zamanki gibi gülümseyerek selam verdim. Yüzüne belli belirsiz bir gülümseme takınarak karşılık verdi. Yürürken acaba bir derdi mi vardı diye düşündüm elimde olmadan. Havanın nemli sıcaklığı, pandeminin getirdiği maskeli/mesafeli koşullar ve bir de kişilere özel sorunlar işin içine girdiyse, neden gülümsesin ki dedim sonra… Çalışan bağlılığı ile ilgili çalışmaların içinde sürekli geçen güler yüzlü çalışanlar cümleleri geçti aklımdan. “Müşteriyi karşılarken gülümseyin”, “Güler yüzlü bir hizmet sunun”, ““Gülümsemeyi bilmiyorsan dükkân açma” gibi cümleler… Gülümsemek her şeyi çözmez ama birçok şeyi çözmek için iyi bir katkı maddesidir.

Gülümsemek güzeldir

Çok sayıda araştırmayla, mutluluk, umut, ilham, aşk veya kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak diğer duyguların sağlığımız ve ilişkilerimiz üzerinde de olumlu etkileri olduğu kanıtlandı. Bu araştırmalar defalarca yayınlandı, okundu, elden ele gezdi. Fakat gülümsemek fiziksel bir eylem değil. Gülmemek için kendinizi zor tuttuğunuz zamanları anımsayın. İçinizden gelen patlamayı durdurmak bazen ne kadar zordur öyle değil mi? Çok önemli bir toplantıda, birisi kendisi için utanç verici ama aslında komik bir hata yaptığında, ortada hiçbir şey yokken aklınıza gelen komik bir olayı anımsadığınızda… Bedeninizin içinden bir dalga yükselir ve yüz hatlarınız değişiverir. Sadece fiziksel olabilseydi, kaskatı kesilip oturarak bu dalgayı atlatabilirdiniz. Ama öyle değil. Gülümseme içten ve derinden gelen bir şey. Yüzünüze vuran sadece gülümsemenin yansımasıJ

Çözüm bulmak gülümsetir!

Bir insana gülümse deyip durmak ve onu gülümsetecek şeyler yapmak konularında düşünelim. Bu düşüncelere geçmeden elbette şu noktayı bir süreliğine park edelim. Dünyada insanı gülümsemekten gerçekten alıkoyan dertler var. Hastalıklar, ölümler vb… Dert ve sorun arasındaki farkı bazen unutuyoruz. Sorunları dert gibi yaşıyor, gerçek dertlerle karşılaştığımızda sorunların nasıl da küçücük olduklarını görüyoruz şaşırarak. Psikologlar bunu sık sık anımsatıyorlar. Hayatın içinde yer alan operasyonel (!) problemler er veya geç çözüme ulaşabilir. Hele de işle ilgili iseler… Büyük veya küçük bedeller öderiz ama günün sonunda sorun çözmek işin içinde bir yetkinliktir. Kimileri bunu daha kolay yapar kimileri biraz zorlanır. Sorun çözmek kapasitesi yüksek insanlarla çalışmak bu sebeple bir keyiftir. Boğmazlar ve boğulmazlar. Süreci parçalarlar ve bir yerinden başlarlar. Küçült, adımlara ayır ve tek tek çöz! Bence harika bir yaklaşımdır. Bu çözüm odaklı yaklaşım hem sahibi hem de birlikte çalıştığı insanlar için gülümsetici bir nedendir. Böyle liderlerle çalışmak yüzünüzü güldürür.

İşi sevmek gülümsetir!

Tartışma götürmez bir gerçek, insanın sevdiği işi yaparken mutlu olmasıdır. Çalışan bağlığı yüksek şirketlere baktığımız da insanların işlerini sevdiklerini ve sabahları işe gelmekten mutluluk duyduklarını gözlemliyoruz. Aklı insan ilişkilerinde, müşteri ilişkilerinde kalmış, kendisini sahada mutlu hisseden bir çalışanı masanın başına kilitleyerek gülümseme bekleyebilir misiniz? Karakter özelliklerinden dolayı hala gülümsemeyi başarıyorsa bile bir süre sonra dudak çizgilerinin yer değiştirdiğini görürsünüz. Evet haklısınız, bazen sevmediğimiz ve mecbur olduğumuz işleri yapabiliyoruz ama bu durumu geçici olmaktan çıkarıp bir hayat biçimi haline getirirsek önümüzden geçip giden fırsatları görmemiz mümkün olmaz. Gülümsememiz de…

Değer görmek gülümsetir!

Gülümseten bir lider sadece sorun çözen lider değildir. Çalışanın değeriyle ilgili düşünen ve eyleme geçen liderdir. Değer verir, değer katar ve değer gösterir. Yani, birlikte çalıştığı insanları -önyargılarından bağımsız olarak- değerli bulur. Bu değeri artıracak şekilde liderlik yapar. Gelişim alanlarını bilir, gelişime destek verir ve deneyimini karşılıksız bir biçimde paylaşır. Son olarak çalışanın değer gördüğünü hissetmesini sağlar. Geri bildirim verir, duygularını kendi yoluyla gösterir ve gerektiği noktada ödüllendirir. İşte bu üç değer adımı, liderin değerini gösterir ve değerli bir iş yapılıyor olmasını sağlar. Tabii ki aynı zamanda gülümsetir.

Bu konuda yazacak daha çok şey var. Gülümseme başlıklı bir yazı yazıyor olmak bile hafifçe gülümsememe sebep oluyor, çünkü gülümsemek bulaşıcı. Bulaşıcı etkisinden kurtulmak için maske takanlar ise gülümseme şansını kaçıracaklar. Bu konuda bir düşünün, maskenizi sadece Covid-19 için takmayı sürdürün!

Işık Şerifsoy