Çalışanlarınıza ne kadar bağlısınız?

“Günaydın” en etkili kahvedir!
11 Haziran 2018
Işık Şerifsoy / PWN-TV
3 Temmuz 2018
“Günaydın” en etkili kahvedir!
11 Haziran 2018
Işık Şerifsoy / PWN-TV
3 Temmuz 2018
Hepsini göster

Çalışanlarınıza ne kadar bağlısınız?

Engage & Grow programı çerçevesinde sunduğumuz “Çalışan Bağlılığını Artırma Çözümleri” gerçekten gözle görülür, elle tutulur sonuçlar veriyor. Her program sonrası değişimi aritmetik olarak izliyor ve seviniyorum. Engage & Grow 30 yılı aşkın kariyerim sonrası, “basit ve gündelik ilişki kurma biçimlerinin” toplam iletişimde ve verimlilikte nasıl etkili olduğunu bana da gösteriyor ve aslında her programda ben de biraz da gelişiyorum.

Öte yandan, çalışan bağlılığı çalışmaları sırasında bir başka soru aklıma takılıyor ve bu makaleyle biraz da o soruyu tartışmaya açmak istiyorum.

Çalışan bağlılığını gündemin ilk sırasına koyan insan yönetimi uzmanları, kurumun çalışanlara olan bağlılığını hiç sorguluyor mu?

Çalışan bağlılığını artırma çalışmalarına paralel olarak kurumun çalışana bağlılığı sorgulanmalı mı sizce?

Uzun zamandır insana verilen değeri konuşuyoruz. Farkında mısınız aslında insana verilen değeri konuşuyor olmak bir çeşit malumun ilanından ibaret. İnsana değer vermek, bir kurumun, yöneticinin en doğal tavrı değilmiş gibi, “nasıl değer versek?” “verdiğimiz değeri nasıl göstersek?” “mevcut çalışanlar anlasa ama bir de bizde çalışmasını arzu ettiğimiz yetenekli potansiyel çalışanlara da anlatabilsek” gibi başlıklar bir çok insan yönetimi profesyonelinin gündeminde.

Ben daha basit bir soru sormak istiyorum.

“Çalışanlarınıza değer veriyor musun?”

Verdiğiniz yanıtı kimse bilmeyecek. Bu yüzden çok net ve samimi olma şansınız var. Bu bir test değil, sadece basit bir aynalama.

“Çalışanlarınıza değer veriyor musun?”

Sosyal olanaklarınızı, ücret politikalarınızı, emeklilik paketlerinizi, işe alım süreçlerinizi şahane kurgulamış olabilirsiniz ama bunlar zaten işinizin bir parçası.

İnsan yönetimi departmanı yöneticisiyseniz, kurumun çalışana verdiği değerin gerçek karşılığını en iyi siz bilirsiniz.

Yönetim takımı mensubuysanız veya bizzat şirketin sahibi, çalışanın paydaşlarınız arasındaki yerini bir düşünün isterim.

Müşteri elbette çok kritik bir paydaştır. Ona değer verilmesi ile ilgili tavrınız kadar net mi çalışanınıza verdiğiniz değer?

Bir sonuca ulaşmak veya tersini kanıtlamak amacında değilim.

Bir düşünce biçimi kanalı açmak istiyorum sadece aklınızda.

Düşünerek ve paylaşarak bulacağımıza inanıyorum doğruları.

Işık Şerifsoy